Lt En
logo
lt
en

Automatinis šautuvas AK-4

 

 

Lietuvos kariuomenei pereinant prie NATO standartus atitinančios ginkluotės šautuvas AK-4 (AutomatKarabin 4) beveik dešimtmetį buvo pagrindinis Lietuvos kariuomenės pėstininkų ginklas. Ginklas 1965–1970 m. gamintas Švedijoje, „Carl-Gustaf” ir „Husqvarna” ginklų gamyklose, tai - modifikuotas Heckler&Koch Vokietijoje gaminto ir Vakarų Vokietijos kariuomenės ginkluotėje naudoto automatinio šautuvo Gewehr 3 (G3) variantas. Šios konstrukcijos ginklai XX a. pabaigoje - XXI a. pradžioje buvo paplitę įvairių šalių kariuomenėse. Lietuvoje šis ginklas maždaug 2008 m. pradėtas keisti į naują Vokietijos Heckler&Koch gamyklos automatinį šautuvą G-36. Šiandien Lietuvos kariuomenėje AK-4 beveik nebenaudojamas (ginklą turi kai kurie atskiri Logistikos valdybos, KASP ir Mokymo ir doktrinų valdybos vienetai).

AK-4 yra automatinis šautuvas, skirtas naikinti priešo gyvajai jėgai ir nešarvuotai bei lengvai šarvuotai technikai. Jo veikimas yra pagrįstas pusiau laisvos spynos atatranka. Vamzdžio užsklendimo būdas – pusiau laisva spyna (ritinėliais). Ginklas užtaisomas dėžutės pavidalo dėtuve. Šiuo ginklu galima šaudyti ir pavieniais šūviais, ir automatine ugnimi. Šaudant pavieniais šūviais, nuleistukas atleidžiamas po kiekvieno šūvio, o šaudant automatine ugnimi, nuspaustas nuleistukas yra laikomas tiek, kiek tęsiasi ugnis. Šaudant automatine ugnimi dėl stiprios ginklo atatrankos mažėja pataikymo į taikinį tikimybė, todėl dažniausiai šaudoma pavieniais šūviais.

 

 

 

Automatiniam šautuvui AK-4 naudojami NATO standarto 7,62 x 51 mm šoviniai. Specialūs kompensatoriai suteikia galimybę šaudyti imitaciniais šoviniais. Šiuo ginklu galima šaudyti granatas, tačiau tam reikia specialaus paleidimo užtaiso. Geras ginklo taiklumas leidžia jį naudoti kaip snaiperinį šautuvą, tam ant jo reikia pritvirtinti optinį taikiklį.

 

TAKTINIAI-TECHNINIAI DUOMENYS 

 

Kalibras

7.62 mm

Šovinys

7,62 x 51 mm

Svoris

4,4 kg

Svoris su pilna dėtuve

5,3 kg

Ilgis

1025 mm

Vamzdžio ilgis

450 mm

Graižtvų skaičius

4

Dėtuvės talpa

20 šovinių

Veikimas

Pusiau laisvos spynos atatranka

Kulkos pradinis greitis

780–800 m/s

Pradinė kulkos energija

290–300 kgm

Šaudymo tempas

500–600 šūv./min

Efektyvus šaudymo nuotolis

400 m

Didžiausias šūvio nuotolis

3700 m