Lt En
logo
lt
en

Priešlėktuvinis gynybos raketinis kompleksas „Stinger"

 

Priešlėktuvinių sistemų „Stinger" paskirtis - apginti kovos teritorijas, svarbius objektus nuo antpuolių iš oro, naikinti žemai skraidančius sraigtasparnius, transporto lėktuvus ir naikintuvus. „Stinger" yra artimojo nuotolio „iššoviau-pamiršau" tipo raketa, kuri gali sunaikinti taikinį 5 km atstumu ir 3,5 km aukštyje.
Nešiojamas zenitinis raketinis kompleksas „Stinger" buvo pradėtas gaminti 1977 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose. Po ilgų ir sėkmingų bandymų JAV gynybos ministerija apginklavo tokiais raketiniais kompleksais savo sausumos pajėgas, jūrų pėstininkus, laivyną. Nuo 1986 m. „Stinger" buvo sėkmingai naudojamas Afganistano kare, todėl šią ginkluotę yra įsigijusios per 20 Vakarų šalių. Šiuo metu tai masiškiausiai gaminamas ir naudojamas šios klasės ginklas NATO šalių kariuomenėse.
Priešlėktuvinės gynybos raketinio komplekso „Stinger" įsigijimo projektas pradėtas įgyvendinti 2002-ųjų lapkritį Lietuvos ir JAV vyriausybėms pasirašius sutartį dėl šių sistemų įsigijimo. Pagal sutartį raketų paleidikliai, radarai, taktiniai operaciniai centrai Lietuvos kariuomenei buvo pristatyti 2007 metų vasarą.
Lietuva įsigijo patobulintos modifikacijos sistemas „Stinger", kurios turi modernesnius, didesnės atminties kompiuterinius procesorius. Šio tipo raketų sistemos yra sumontuotos ant HMMWV („Hammer") tipo transporto priemonių.
Priešlėktuvinės gynybos raketinis kompleksas „Stinger" susideda iš raketų paleidiklių, AN/MPQ „Sentinel" radaro ir taktinio valdymo centro:
radaras aptinka orlaivį;
duomenys iš radaro siunčiami į taktinį operacijų centrą;
taktinio operacinio centro vadas duoda komandą raketų paleidiklio vadui naikinti nurodytą orlaivį;
operatorius nukreipia „Stinger" paleidimo sistemą į taikinį ir jį sunaikina.

 

 

Radaras „AN/MPQ-64 SENTINEL"

 

Paskirtis - stebėti oro erdvę ir siųsti duomenis apie orlaivius į taktinį operacijų centrą. Jis fiksuoja orlaivius 75 km atstumu ir didesniame nei 35 km aukštyje 360 laipsnių diapazonu. Radaras pateikia informaciją apie orlaivio tipą (lėktuvas ar sraigtasparnis), jo skridimo greitį, kryptį, aukštį, nuotolį, taip pat duomenis apie elektroninius trukdžius. Radare yra sumontuota identifikavimo sistema "savas-svetimas".