Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Artėjant bendradarbiavimo su JAV PANG 30-čiui, šios pajėgos tebėra kertinės modernizuojant Lietuvos kariuomenę

Artėjant bendradarbiavimo su JAV PANG 30-čiui, šios pajėgos tebėra kertinės modernizuojant...

Vizito Jungtinėse Amerikos Valstijose metu Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys susitiko su Pensilvanijos nacionalinės gvardijos (PANG), kuri yra viena didžiausių JAV gynybos sistemoje, vadu generolu majoru Mark J. Schindler. Kitais metais Lietuvos kariuomenė minės 30-ąsias bendradarbiavimo gynybos srityje su PANG metines, pagal State Partnership Program programą. Susitikimo metu aptarta įvairiapusė PANG parama Lietuvos kariuomenei, instruktorių mokymai, bendradarbiavimas kibernetinio saugumo srityje, dalyvavimas bendrose pratybose, ateities planai bei karių veteranų socialinės gerovės klausimai.

„Dėkojome Pensilvanijos nacionalinei gvardijai už visą skiriamą paramą Lietuvos karinių pajėgumų vystymui ir infrastruktūrai. Tokia finansinė, ekspertinė bei tarpusavio sąveikos patirtis mūsų kariuomenę stiprina visapusiškai. Kitais metais švęsime bendradarbiavimo 30-metį, kai gvardija stiprina Lietuvos kariuomenę ir yra vienas iš saugumo ir gynybos garantų Baltijos šalių regione“, – pokalbyje akcentavo Lietuvos kariuomenės vadas.

Bendradarbiavimo su gvardija aktualumas dar labiau išaugo 2019 metais, kai Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgos ir PANG 28-oji pėstininkų divizija (28ID) pasirašė susitarimą, kuriuo patvirtintas siekis išvystyti divizijos lygmens vadovavimo ir valdymo pajėgumą (angl. Division-level command and control (C2) capability). Taip pat bendradarbiavimą su gvardija vysto Krašto apsaugos savanorių pajėgos bei  Mokymo ir doktrinų valdyba. 2018 m. PANG inžinerijos vieneto „Red Horses“ pastangomis Kazlų Rūdos poligone įrengta šaudymo iš oro į antžeminius taikinius šaudykla JTAC/ TACP pajėgumų rengimui.

Kariuomenės vadas gen. ltn. V. Rupšys taip pat lankėsi PANG Karinių oro pajėgų pilotų ir priežiūros specialistų rengimo centre, kur bus ruošiami Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų kariai valdyti įsigyjamus UH-60 „Black Hawk“ sraigtasparnius.

Viena svarbiausių JAV ir Lietuvos bendradarbiavimo sričių yra kibernetinis saugumas ir kibernetinės gynybos pajėgumų vystymas. PANG specialistai dalyvavo tarptautinėse kibernetinio saugumo pratybose „Gintarinė migla 2022“, domisi 2021 metais Kaune įkurto Kibernetinio saugumo centro, kaip regionine praktinio bendradarbiavimo platforma, padėsiančia apginti šalių kritinės infrastruktūros objektus nuo kibernetinių atakų,  galimybėmis ir bendradarbiauja 5G bei rinkimų saugumo srityse. Prezidento rinkimų metu, 2019 metais, PANG kibernetinio saugumo ekspertai buvo atvykę į Lietuvą patarti, stebėti bei dalyvauti užtikrinant rinkimų kibernetinį saugumą – ši patirtis buvo naudingas abiejų šalių kariams.

1993 metais prasidėjęs bendradarbiavimas augo ir plėtėsi patirties apsikeitimo mokymais įvairiose Lietuvos kariuomenės pajėgose bei dalyvaujant bendrose pratybose. Per visus šiuos metus įvyko daug bendrų renginių, seminarų ir susitikimų, karinių pratybų, taip pat bendras dalyvavimas tarptautinėje operacijoje Afganistane 2009-2012 metais. Pensilvanijos nacionalinės gvardijos kariai nuolat dalyvauja karinėse pratybose Baltijos valstybėse, o Lietuvos kariai pratybose, instruktorių rengimo programose ir kituose renginiuose Pensilvanijos valstijoje.

Pensilvanija turi stiprius ryšius su Lietuva, ten įsikūrusi seniausia lietuvių išeivių bendruomenė už Lietuvos ribų. Dar 19-jo amžiaus pabaigoje daug lietuvių imigravo į JAV bėgant nuo Rusijos valdžios ir ieškant geresnio gyvenimo, dirbti angliakasybos ir geležinkelių srityje. Pensilvanijoje ir dabar didžiausia procentinė dalis gyventojų, laikančių save lietuvių kilmės. Prieš 100 metų JAV Pensilvanijos 112 brigados (vis dar egzistuojanti, 28 Pensilvanijos pėstininkų divizijos sudėtyje) karys leitenantas Samuel J. Harris žuvo 1920 m. vasario 24 d. Kaune, Lietuvoje. Lietuvos vyriausybė žuvusio kario mamai mokėjo pensiją, po mirties jis taip pat buvo apdovanotas.

LK nuotraukos.