Lt En
logo
lt
en

Prieštankinis granatsvaidis „CARL GUSTAF“ (M-2, M-3)

 

 

 

Dar Antrojo pasaulinio karo metu švedų inžinieriai pradėjo konstruoti beatotrankį prieštankinį ginklą. Tokiame ginkle visas šūvio metu susidaręs parako dujų perteklius pasišalina priešinga nei šūvio kryptimi pro galinę ginklo vamzdžio angą. Pirmasis modelis buvo 20 mm, tačiau tokio ginklo efektyvumas kovojant prieš šarvuotą techniką buvo nepakankamas, todėl 1946 m. sukurtas pirmasis 84 mm ginklas, kuriuo 1948 m. pradėta apginkluoti Švedijos kariuomenė. Jo šaudmenys veikia priešo technikos šarvą kumuliacinio sprogimo būdu. Ginklas pavadintas Švedijos karaliaus, žymaus karvedžio Karlo Gustavo garbei. „Carl Gustaf” yra trumpo nuotolio nešiojamasis prieštankinis ginklas. Šis ginklas pranoko visus savo meto analogus šūvio nuotoliu. Tai buvo pasiekta įdiegus graižtvinį vamzdį. Ginklo privalumas – palyginti platus įvairios paskirties šaudmenų pasirinkimas. 1964 m. ginklas buvo modifikuotas ir pavadintas „Carl Gustaf” M-2. „Carl Gustaf” aptarnauti reikalingi du kariai, šaulys ir užtaisinėtojas. Ginklas užtaisomas per vamzdžio galinę dalį. „Carl Gustaf” turi atidaromą vamzdžio galą su reaktyvine tūta (per kurią šūvio metu išeina parako dujos), jį atidarius įstatomas šaudmuo. Visų tipų šaudmenys, be kovinės dalies, turi aliuminio tūtą su plastikiniu dugnu, kuris šūvio metu išmušamas, ir parako dujų perteklius gali išeiti lauk per reaktyvinę tūtą. Ginklas turi dvi pistoletines rankenas. Viena (su paleidžiamuoju mechanizmu) skirta ugnies kontrolei, kita – ginklo pusiausvyrai kontroliuoti taikantis, taip pat atramą prie peties. „Carl Gustaf” standartiškai komplektuojamas su trumpu dvikoju stovu, tačiau gali būti ir trikojis. Taip pat ginklo komplekte yra optinis taikiklis.

 

 

Naujausia 1991 m. modifikacija „Carl Gustaf” M-3, gaminama „Bofors Anti Armour AB”, yra palengvinta granatsvaidžio M-2 versija, galinti šaudyti visais „Carl Gustaf” šaudmenimis. Vamzdžio vidinė pusė yra pagaminta iš plonasienio plieno su graižtvomis, išorinė pusė pagaminta iš anglies pluošto ir kitų dirbtinių elementų. Išorinės detalės pagamintos iš aliuminio ir plastiko. M-3 taip pat turi transportavimo rankenėlę.

 

„Carl Gustaf” yra pėstininkų skyriaus ginklas. Ginklas skirtas priešo šarvuotai technikai, gyvajai jėgai ir lengviems fortifikaciniams įrenginiams naikinti. „Carl Gustaf” prieštankiniai granatsvaidžiai naudojami Švedijos, JAV, Vokietijos Norvegijos, Olandijos, Australijos, Austrijos, Danijos, Kanados ir kai kurių kitų šalių kariuomenėse.

 

 

 

Prieštankinis granatsvaidis M3 gali būti naudojamas su šiais šaudmenimis:

HEAT 751 – su tandemine galvute, galintis efektyviai pramušti aktyvius šarvus. Šaudymo nuotolis – 600 m, svoris – 3,8 kg.

 

HEAT 551 – pramuša apie 90 % visų žinomų šarvų 700 m nuotoliu. Jis taip pat efektyviai gali būti naudojamas priešo inžinieriniams įtvirtinimams naikinti. Šaudymo nuotolis -700 m, svoris – 3,2 kg.

 

TP 552 – inertinis šaudmuo, skirtas mokymuisi šaudyti. Jo balistinės savybės yra tokios pat kaip ir HEAT 551.

 

HEDP 502 yra skirtas kovai mieste. Jis gali naikinti lengvus priešo įtvirtinimus, lengvai šarvuotą techniką ir priešo pėstininkus. Šaudymo nuotolis – 1000 m, svoris – 3,3 kg.

 

HE 441 B yra skirtas priešo gyvajai jėgai naikinti. Jis turi delsiklį, kuris gali būti nustatomas taip, kad sprogtų virš priešo galvų ir pažeistų jį už įvairių priedangų. Taip pat šį šaudmenį galima naudoti prieš nešarvuotą techniką ir lengvus priešo įtvirtinimus. Šaudymo nuotolis – 1000 m, svoris – 3,1 kg.

 

„Illum” 545 – šviečiantysis šaudmuo, skirtas apšviesti kovos lauką. Šaudymo nuotolis – 2100 m, svoris – 3,1 kg.

„Smoke” 489 B – dūminis šaudmuo skirtas pažymėti taikiniams ar užmaskuoti manevrą. Šaudymo nuotolis – 1300 m, svoris – 3,1 kg.

 

 

TAKTINIAI-TECHNINIAI DUOMENYS

 

Kalibras

84 mm

Ginklo svoris

(M-2)14,2 kg, (M-3) 8,5 kg

Optinio taikiklio svoris

(M-2)1,1 kg, (M-3) 0,7 kg

Įrankių maišelio svoris

3,0 kg

Ginklo komplekto svoris

(M-2)16,6 kg, (M-3) 9,7 kg

Transportavimo dėžė (tuščia)

(M-2)12,0 kg, (M-3) 8,6 kg

Ginklas su transportavimo dėže

(M-2)31,6 kg, (M-3) 21,5 kg

Ilgis

(M-2)113 cm, (M-3)106 cm

Graižtvos

24

Galimi taikymosi įtaisai

Optinis arba mechaninis ir naktinio matymo

Šūvių skaičius per minutę

4-5