Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Afganistano pilotus mokysiantys Lietuvos kariai treniravosi Kroatijoje

Afganistano pilotus mokysiantys Lietuvos kariai treniravosi Kroatijoje

Lapkričio 10 d. NATO tarptautinei misijai besirengiančios Afganistano sraigtasparnių pilotus mokysiančios Lietuvos vadovaujamos Oro operacijų mokymo grupės (OPMG-5) kariai baigė trijų savaičių treniruotes kalnuotoje Kroatijoje.

 

„Misijai ruošiasi dvi sraigtasparnių grupės: viena būna atsarginė ir kartu treniruojasi su į misiją išvykstančia grupe, po to atsarginė grupė tampa pagrindine, o juos keisianti naujai suformuota grupė tampa atsargine bei kartu dalyvauja pasirengime," - apie pasirengimo subtilybes pasakojo kitų metų pradžioje į Afganistaną išvyksiančios pamainos vadas kapitonas Jonas Devindorius.

 

Mokymai Kroatijoje vyko tris savaites: pirmąją kariai dalyvavo teoriniuose užsiėmimuose, per kitas dvi - atliko praktinius skrydžius.

 

Prieš pradėdami praktinius mokymus kalnuose kroatų lakūnai-instruktoriai Lietuvos kariams surengė savaitės trukmės teorinius mokymus, per kuriuos supažindino su meteorologiniais ypatumais kalnuotoje vietovėje, maršruto planavimo, tūpimo į aikštelę kurso pasirinkimo subtilybėmis, papasakojo, kaip apskaičiuoti maksimalią leistiną sraigtasparnio masę tiek pakilimui ir tūpimui, tiek skrydžiui su vienu sugedusiu varikliu, taip pat supažindino su veiksmais avariniais atvejais, kt.

 

Iš mokymų grįžę kariai pasakojo, kad didžiąją jų treniruočių dalį sudarė skrydžiai tūpimui įvairiuose aukščiuose. Kadangi kalnuotoje vietovėje nėra pakankamai didelio ploto tūpimui tinkamų aikštelių, pilotai turi treniruotis iš oro pasirinkti riboto ploto aikštelę ir mokėti į ją patupdyti sraigtasparnį. Skraidyti buvo pradedama į aikšteles, kurių peraukštėjimas virš jūros lygio 500 m ir aukštėjama iki 1500 m esančiose aikštelėse.

 

 „Tiek lakūnai, tiek borto technikai privalo išmokti teisingai pasirinkti aikšteles tūpimui-pakilimui ir saugiai nutupdyti sraigtasparnį įvertinant vėjo įtaką, reljefo ypatumus, kliūtis aplink aikštelę," - sakė kpt. J. Devindorius, per treniruotes skaidęs devynias valandas.  

 

Misijai OPMG-5 Lietuvos karinių oro pajėgų kariai ruošiasi ištisus metus, o treniruotės Kroatijoje buvo pasirinktos dėl panašių reljefo sąlygų Afganistane. Po mokymų Kroatijoje grupės kariai dar dalyvaus įvairiuose mokymuose Lietuvoje. Į misiją kariai OPMG-5 išvyks kitų metų vasarį.

 

Išvyksiančios grupės sudėtyje - šeši lietuviai kariai. Afganistane prie jų prisijungs kolegos iš Belgijos, Latvijos, Ukrainos. Visai grupei vadovaus kpt. J. Devindorius.  

 

Kaip ir ankstesnės grupės OPMG-5 bus dislokuota Kandaharo oro uoste ir toliau tęs Afganistano nacionalinės armijos sraigtasparnių pilotų ir jų techninės priežiūros specialistų rengimą, mokys, kaip planuoti oro operacijas, organizuoti orlaivių techninės būklės priežiūrą, remonto darbus, padės tobulinti orlaivių valdymo įgūdžius.

 

Siųsdama Oro operacijų mokymo grupę į NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. ISAF) misiją Afganistane Lietuva prisideda rengiant Afganistano nacionalinių saugumo pajėgas.

 

Lietuvos vadovaujama Oro pajėgų mokymo grupė Kandaharo oro uoste dislokuota nuo 2011 metų vasario.

 

KOP Aviacijos bazės informacija.

 

Asmuo ryšiams – Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų viešųjų ryšių karininkas vyr. ltn. Andrius Mika, tel. (8 37) 307 652, mob. 8 614 35697.

 

Gintaro Čiuoderio ir Raimondo Rabačiausko nuotraukos