Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Baltijos šalyse NATO jau trečią kartą rengs oro pajėgumų treniruotę

Baltijos šalyse NATO jau trečią kartą rengs oro pajėgumų treniruotę


Liepos 14-15 d. oro erdvėje virš Baltijos valstybių vyks karinių oro pajėgumų treniruotė, kurią organizuoja Ramšteine (Vokietijoje) įsikūręs NATO oro pajėgų komponento štabas. Pratybomis siekiama stiprinti Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinių oro erdvės stebėjimo ir kontrolės pajėgumų sąveiką kuriant vieningą NATO oro gynybos sistemą, tobulinti NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse procedūras ir pademonstruoti sąjungininkių solidarumą su Baltijos valstybėmis.

 

„Šios NATO oro pajėgų pratybos - tai dar vienas Lietuvos ir kitų Baltijos šalių visapusės integracijos į Aljansą stiprėjimo požymių,“ – apie pratybų svarbą kalbėjo krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

 

Treniruotė ypatinga tuo, jog ji pirmą kartą bus vykdoma kaip NATO elektroninės kovos priemonių integravimo programos (angl. NATO Electronics Warfare Force Integration Programme) dalis, o jos metu bus tobulinami antžeminių radarų operatorių ir naikintuvų lakūnų įgūdžiai veikti elektroninės kovos aplinkoje.

 

Treniruotėje dalyvaus dabar NATO oro policijos misijoje Baltijos valstybėse budintys Čekijos karinių oro pajėgų naikintuvai JAS-39 „Gripen“, jie atliks greitojo reagavimo į tariamą oro erdvės pažeidimą ir lėktuvų perėmimo užduotis, taip pat planuoja dalyvauti du Čekijos karinių oro pajėgų naikintuvai L-159 „Alca“ ir dar du NATO nuomojami lengvieji lėktuvai DA-20.

 

Pabrėžiant oro pajėgumų įvairiapusiškumą, treniruotės metu taip pat bus vykdomas krovinio išmetimas iš JAV transportinio lėktuvo C-130 ir krovinio tikslus nuleidimas į iš anksto numatytą vietą Estijos teritorijoje. Kadangi treniruotė vyks toli nuo miestų virš Baltijos jūros, naikintuvų nebus matyti plika akimi. Tik C-130 lėktuvas nusileis Taline.

 

Treniruotėje dalyvausiantys orlaiviai bus valdomi iš bendro Baltijos šalių valdymo ir pranešimų centro Karmėlavoje.

Ši treniruotė jau trečias toks renginys, kurį Baltijos regione vykdo NATO. Pirmoji oro pajėgumų treniruotė vyko 2008 spalį, o antroji – šių metų balandį. Ankstesnėse pratybose didžiausias dėmesys buvo skiriamas Baltijos oro erdvės suvereniteto apsaugos priemonėms tobulinti (tai atspindėjo ir ankstesnis jų pavadinimas anglų kalba - Baltic Air Souvereignity Training Event, BASTE). Pabrėžiant platesnius trečiosios treniruotės uždavinius, ji buvo pervadinta į Baltijos regiono treniruotę (angl. Baltic Region Training Event, BRTE). Tokias treniruotes NATO planuoja rengti reguliariai, kiekvieno oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdančio kontingento rotacijos metu.

 

NATO oro policijos misija Baltijos šalyse pradėta vykdyti 2004 metais Lietuvai, Latvijai ir Estijai tapus Aljanso narėmis. Per penkerius narystės NATO metus oro policijos misijoje Baltijos šalyse jau yra dalyvavę karinių oro pajėgų kariai iš trylikos NATO valstybių – Belgijos, Danijos, Ispanijos, Jungtinės Karalystės, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos, Nyderlandų, Norvegijos, Portugalijos, Prancūzijos, Rumunijos, Turkijos ir Vokietijos. Belgija, Norvegija, Vokietija, JAV ir Lenkija misijoje yra dalyvavusios po du kartus. Šiuo metu Aviacijos bazėje Šiauliuose yra dislokuotas Čekijos karinis kontingentas.

 

Nuotraukoje - Čekų naikintuvai JAS-39  „Gripen“.

  

 

Informacija žiniasklaidai: Daugiau informacijos apie pratybas publikuojama svetainėje: www.airramstein.nato.int/bast_e3.htm

 

Asmuo ryšiams su žiniasklaida - Karinių oro pajėgų štabo viešųjų ryšių specialistas Gintautas Deksnys, tel.: (8-37) 30 76 50, (8-680) 67 650.