Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Krašto apsaugos savanorių pajėgos paminėjo 35-ąsias įkūrimo metines

Krašto apsaugos savanorių pajėgos paminėjo 35-ąsias įkūrimo metines

Sausio 17 d. Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP) paminėjo 35-ąsias įkūrimo metines. Minėjimas prasidėjo Šv. mišiomis Šv. Ignoto bažnyčioje, po kurių kariai išžygiavo į Nepriklausomybės aikštę. Rikiuotėje dalyvavo visų Krašto apsaugos savanorių pajėgų rinktinių būriai su kovinių vėliavų grupėmis, taip pat KASP sąjungininkų iš Estijos, kaimyninės Latvijos ir Lenkijos savanorių pajėgų vėliavų grupės.

Renginio metu buvo pristatyta meninė inscenizacija, vaizduojanti Krašto apsaugos savanorių pajėgų įkūrimo ištakas – tris savanorių kartas. Aikštėje kartu su šiuolaikiniais kariais stovėjo pirmąją, antrąją ir trečiąją savanorių kartas reprezentuojantys kariai, vilkintys to laikmečio uniformas. Tylos minute pagerbtas žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimas, padėtos gėlės prie trijų kartų karių savanorių kapų.

LR Seimo Pirmininko pavaduotoja savo kalboje prisiminė Sausio 13-osios įvykius, „kurie mus išmokė atsakomybės už savo laisvę“. Ji pabrėžė, kad 1991 m. sausio 17 d. įkurta Savanoriška krašto apsaugos tarnyba buvo ryžtingas atsakas agresijai ir visų žmonių apsisprendimas ginti savo valstybę. „Laisvė yra pareiga ir veiksmas, o jūs, Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariai, šią pareigą vykdote kasdien“, – sakė O. Leiputė.

Lietuvos kariuomenės vadas gen. Raimundas Vaikšnoras pabrėžė, kad nors oficiali Krašto apsaugos savanorių pajėgų įkūrimo data yra sausio 17-oji, savanoriai tarnybą pradėjo jau pirmosiomis 1991 metų sausio dienomis, kai valstybei jų reikėjo labiausiai. Per daugiau nei tris dešimtmečius KASP iš istorinės būtinybės išaugo į brandų, profesionalų ir neatsiejamą Lietuvos kariuomenės vienetą. „Jūs buvote vienas iš Lietuvos kariuomenės branduolių valstybės kūrimo pradžioje. Nuoširdžiai dėkoju už jūsų tarnybą, reikalaujančią asmeninės aukos – laiko, pastangų ir nuolatinio pasirengimo“.

Krašto apsaugos viceministrė Vitalija Zumerienė sveikino tuos, kurie jau 35 metus tęsia savanoriškumo misiją. Ji dėkojo karių šeimoms už palaikymą, karių savanorių darbdaviams – už sudarytas galimybes kariams vykdyti tarnybą, taip pat išreiškė padėką 1990-ųjų metų savanoriams. Pasak viceministrės, šiandien Lietuva susiduria su įtempta saugumo situacija, o jau beveik ketverius metus vykstanti Ukrainos kova už savo ir mūsų laisvę suteikia naujų pamokų apie besikeičiantį karybos pobūdį, savanorių svarbą ir nuolatinę būtinybę ieškoti inovatyvių sprendimų atremti priešo pajėgas. „Šiandien drąsiai galiu pasakyti – Lietuva kaip niekada stipri ir tai yra jūsų nueito kelio rezultatas. Pagarba kiekvienam, stovinčiam Lietuvos valstybės gynyboje“, – sakė V. Zumerienė.

Nuo 2008 metų KASP kasmet renka praėjusių metų geriausią kuopą. Šiemet ja tapo Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės 811-oji pėstininkų kuopa. Minėjimo metu Krašto apsaugos viceministrė kuopos kariams įteikė apdovanojimą – XIV a. kalaviją ir atminimo dovaną. Taip pat buvo apdovanoti geriausi 2025 metų karių savanorių darbdaviai, reikšmingai prisidedantys prie Lietuvos valstybės gynybos stiprinimo. Apdovanojimus įteikė Lietuvos kariuomenės vadas gen. R. Vaikšnoras.

Krašto apsaugos savanorių pajėgų rikiuotę užbaigė trys salvės, iššautos iš istorinės KASP patrankos: pirmoji skirta Lietuvos Respublikai, antroji – Lietuvos kariuomenei, trečioji – Krašto apsaugos savanorių pajėgoms.

Vėliau minėjimas persikėlė į Lietuvos Respublikos Seimo Kovo 11-osios salę, kur sveikinimo kalbas sakė Seimo narys ir buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Arvydas Pocius, Sausumos pajėgų vadas brg. gen. Nerijus Stankevičius, KASP vadas plk. Darius Vaicikauskas bei karė savanorė ltn. Rugilė Katinaitė.

Savo kalboje KASP vadas plk. Darius Vaicikauskas dėkojo kariams savanoriams, puskarininkiams ir karininkams, jų šeimoms bei krašto apsaugos sistemos civiliams darbuotojams. „35 metai nueito kelio – tai tarsi gyvenimo knyga, parašyta ne rašalu, o veiksmais: baimėmis, pykčiu, diskusijomis, kartais abejonėmis, bet svarbiausia – sprendimu nepasitraukti, kai sunku. Tai įrodė mūsų pirmosios, antrosios ir trečiosios kartos savanoriai. Mūsų pareiga ketvirtajai kartai – taip pat nepasitraukti ir drąsiai stovėti priešakyje“, – kalbėjo KASP vadas. Jis pabrėžė, kad KASP jėga slypi kariuose savanoriuose, o jų pasirinkimas tarnauti – tai brandžios pilietinės drąsos ženklas.

Kovo 11-osios salėje plk. D. Vaicikauskas pasirašė Trijų Baltijos šalių savanorių pajėgų 2026 metų bendradarbiavimo planą su Latvijos „Zemessardze“ ir Estijos „Kaitseliit“ vadais, taip pat dvišalę bendradarbiavimo sutartį su Lenkijos teritorinės gynybos pajėgų 1-osios teritorinės brigados vadu. 35-ųjų įkūrimo metinių proga KASP vadas apdovanojo Garbės savanorius, įteikė jiems Garbės savanorio ženklelius bei pagerbė buvusius KASP vadus.

KASP informacija, gr. Michail Lysenko nuotraukos