Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Misijoje Afganistane – druskininkiečių kraštietis vyresnysis seržantas Vytautas Žarnauskas

Misijoje Afganistane – druskininkiečių kraštietis vyresnysis seržantas Vytautas Žarnauskas


Kovo 29 d. sukako šešeri metai, kai Lietuva prisijungė prie NATO aljanso, o liepą sukaks penkeri metai, kai tuometinė NATO šalis naujokė, Lietuva, įsteigė ir prisiėmė atsakomybę vadovauti tarptautinei Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupei, kuri yra NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. International Security Assistance Force, ISAF) operacijos Afganistane dalis.

 

Tarp Lietuvos karių tolimoje Goro provincijoje Afganistane tarnauja ir druskininkietis, KASP Alytaus rinktinės karys, vyresnysis seržantas Vytautas Žarnauskas.

 

Misijoje Afganistane – druskininkiečių kraštietis vyresnysis seržantas Vytautas Žarnauskas

 

Vieną kovo dieną Lietuvos vadovaujamos Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės (PAG) patrulio kolona pajuda iš PAG stovyklos, įsikūrusios provincijos sostinėje Čagčarane. Patrulio tikslas – aplankyti vieną provincijos kaimų ir susitikti su vietos gyventojais, perduoti skurdžiausiai gyvenančioms šeimoms maisto ir būtiniausių buities daiktų. Patrulyje dalyvauja PAG tarnaujantys Lietuvos, Danijos, Kroatijos ir Ukrainos kariai, tarp jų – ir druskininkietis, vyresnysis seržantas Vytautas Žarnauskas.

 

Patruliuoti Vytautas vyksta vairuodamas karinį sunkvežimį UNIMOG. Tai padidinto pravažumo automobilis, nepakeičiamas pagalbininkas kalnuotoje Goro provincijoje, kur žiemą važiavimo sąlygos yra labai sudėtingos. Į patrulį vykstama kelių tipų transportu ir Vytautas galėtų vairuoti bet kurią iš tarptautinėje operacijoje naudojamų transporto priemonių, nes didžiąją savo gyvenimo dalį praleidžia už vairo. PAG stovykloje niekas net neabejoja, kad jis yra geriausias vairuotojas.

 

Kariuomenėje jau 18 metų

 

„Esu karys „pilnametis“ – jau 18 metų tarnauju Krašto apsaugos savanorių pajėgų Alytaus rinktinėje (dabar ji vadinasi Dainavos apygardos 1-oji rinktinė), iš jų – 15 metų kaip profesinės karo tarnybos karys, - apie save pasakoja Vytautas. – 1991-aisiai, kai grįžau iš privalomosios tarnybos sovietinėje kariuomenėje, draugas, kuris tuomet buvo pats savanoris, pasiūlė ir man stoti į tuometinę Savanoriškąją krašto apsaugos tarnybą (SKAT). 1992 metų balandį prisiekiau Lietuvos valstybei.“

 

Tarnybą SKAT Vytautas pradėjo eidamas vairuotojo-mechaniko pareigas. Tačiau anot Vytauto, netrukus jam teko patirti ir rimtesnių išbandymų tarnyboje: kai 1992 metais Rusijoje vyko pučas, Vytautas kartu su Alytaus savanorių rinktinės kariais Lietuvoje saugojo tuometinę Alytaus naftos bazę ir buvo sargybos vyresnysis.

 

Vyr. srž. V. Žarnauskas – trijų vaikų tėvas. Karys tiki, kad jo atžalos paseks tėvo pėdomis ir taps Lietuvos kariuomenės savanoriais. „Vaikai įpratę mane matyti su uniforma, matuotis mano karišką beretę,“ – pasakoja Vytautas. – Vaikus taip pat stengiausi auklėti patriotiška dvasia“.

 

Rizika – nuolatinė gyvenimo palydovė

 

Net ir pasibaigus neramiems laikams, rizika tebėra nuolatinė Vytauto gyvenimo palydovė. Nepriklausomoje Lietuvoje atsikūrus automobilių sportui, nuo 1994-ųjų metų Vytautas pradėjo dalyvauti automobilių kroso varžybose, vadinamose „Bulių kautynėse“.

 

Netrukus vyras sulaukė pasiūlymo išmėginti jėgas ir atliekant pavojingus triukus su automobiliu. Per savo kaskadininko karjerą Vytautas ne kartą tapo rekordininku ne tik Lietuvoje, bet ir dalyvaudamas varžybose užsienyje. Pasak Vytauto, jam iki šiol priklauso neoficialus vadinamo „Mirties kilpos“ triuko (kurio metu automobiliu reikia pakilti ir pervažiuoti apie 10 m aukščio kilpos formos metalo konstrukciją) atliktų kartų skaičiaus rekordas tarp Lietuvos kaskadininkų. Karys paaiškino, kad rizikingų triukų rekordai nėra oficialiai fiksuojami. „Per savo karjerą teko atlikti daug įvairių triukų – automobiliu teko šokti per šešis išrikiuotus automobilius, nuskrieti automobiliu daugiau nei 21 m atstumą ir kitus,“ – pasakoja Vytautas Žarnauskas, kuris 2001 metais Vilniuje vykusių kaskadininkų varžybų metu buvo pripažintas geriausiu Lietuvos kaskadininku.

 

„Nuo tada, kai pradėjau dalyvauti įvairiose varžybose ir renginiuose, mano automobilį puošia Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų simbolika, kolegos savanoriai nuolatos atvažiuoja palaikyti manęs per varžybas,“ – pasakoja karys.

 

Ekstremalių išbandymų nebijančiam vyrui yra tekę dalyvauti ir populiariame televizijos šou „Baimės faktorius“, vykusiame Rusijoje – jis tapo vienu iš šio renginio nugalėtoju. Pramoginio renginio finale, kuris buvo filmuojamas Sajanų Šušenskaja hidroelektrinės teritorijoje, Vytautas turėjo persiropšti per 250 m aukštyje virš upės ant lynų pakabintą automobilį, rasti automobilio bagažinėje raktelius ir grįžus į automobilio saloną užvesti variklį.

 

Automobilio valdymo įgūdžiai labai praverčia misijoje

 

Vytautas įsitikinęs, kad jo civilio gyvenimo patirtis, susijusi su automobiliais, labai praverčia čia, Afganistane. „Esu dėkingas likimui, kad pavyko išvažiuoti į tarptautinę misiją būtent su rinktinės, kurioje tarnauju nuo pat pradžių, kariais, ir džiaugiuosi, kad misijoje turiu galimybę daryti tai, ką sugebu geriausiai,“ – sakė Vytautas.

 

„Vairuotojo darbas misijoje – nelengvas: dažnai vairuoju didelį automobilį, kurio užduotis yra padėti kitoms transporto priemonėms įveikti sudėtingus kelio ruožus, akmenuotas kalnų upių brastas, gilų sniegą, pažliugusį molį. – pasakoja Vytautas. – Esant konfliktų zonoje, tokiose situacijose reikia veikti greitai, nes stovėdamas vietovėje esi pažeidžiamesnis.“

 

Atvykę į kaimą patruliuojantieji kariai susitinka su vietos seniūnu ir kaimo tarybos nariais, su bendruomenės atstovais aptaria pagrindines problemas, su kuriomis tenka susidurti kaimo gyventojams, aiškinasi, kaip jiems pavyko išgyventi žiemą, kaip sekasi bendradarbiauti su provincijos administracija. Kariai aplanko ir vietos mokyklą, kur netrukus po žiemos atostogų prasidės mokslo metai. PAG civilių ir karių bendradarbiavimo specialistė dalyvauja atskirame susitikime su kaimo moterimis.

 

Kol kariai bendrauja su kaimo žmonėmis, aplink karius ir patrulio automobilius spiečiais daugybė vietos vaikų. Vytautui, kaip ir kitiems kariams, vaikų kompanija yra įprasta, o bendrauti netrukdo net ir kalbos barjeras, nes vietos žmonės yra labai bendraujantys.

 

Norėtų dar kartą vykti į misiją

 

Pasibaigus susitikimams su vietiniais, vyr. srž. V. Žarnauskas padeda kitiems kariams iš savo vairuojamo sunkvežimio iškrauti vietos gyventojams atvežtą paramą: šiltus drabužius, apklotus, miltus, aliejų. Atsisveikina su pora valandų jam kompaniją palaikiusiais kaimo vaikais ir kartu su visa kolona pajuda link stovyklos. Jo šiandien dar laukia ne tik kelias iki stovyklos, bet ir nemažai kitų darbų: automobilio apžiūra, plovimas, ruošimas kitam patruliui.

 

„Tarnyba misijoje panaši į tą, kurią įsivaizdavau prieš atvykdamas į Afganistaną, nes ankstesnių pamainų kariai padėjo pasiruošti misijai perduodami savo patirtį. Dideli darbo krūviais tikrai negąsdina nei manęs, nei kitų tarnybos draugų, – pasakoja Vytautas, – jei būtų proga, sutikčiau vėl išvykti į misiją. Su mielu noru!“


Teksto autorius PAG-10 visuomenės informavimo karininkas vyr. ltn. Skomantas Povilionis. Nuotraukų autorius – vyr. ltn. Skomantas Povilionis.