Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Mokymo ir kovinės paramos centras mini 7-ąsias įkūrimo metines

Mokymo ir kovinės paramos centras mini 7-ąsias įkūrimo metines

Sausio 5 d. Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) Mokymo ir kovinės paramos centras (MKPC) mini 7-ąsias įkūrimo metines.

Ketvirtas Lietuvos kariuomenės SOP vienetas Krašto apsaugos ministro įsakymu buvo įsteigtas 2015 m. sausio 5 d. Jis pratęsė ir praplėtė nuo 2006 metų prie Specialių operacijų junginio (vėliau – Pajėgų štabo), veikusio Rengimo centro veiklą. Ir nors formaliai MKPC yra vienas jauniausiu SOP vienetu, ilgametėje tarnyboje bei įvairiose tarptautinėse misijose sukaupta jo personalo patirtis, perduodama jaunajai SOP karių kartai, leidžia kalbėti tik apie sąlyginę MKPC „jaunystę“.

Šiandien MKPC keliamos trys pagrindinės užduotys užtikrinti pretendentų tapti SOP kariais paiešką, jų atranką ir bazinį specialųjį parengimą, vystyti kovinės paramos pajėgumus, reikalingus formuojant SOP eskadronus bei remiant Lietuvos kariuomenės ir draugiškų pajėgų vienetus, taip pat kaupti ir analizuoti patirtis, sisteminti identifikuotas ir išmoktas pamokas bei ieškoti inovatyvių, technologiškai pažangių šiuolaikinės karybos sprendimų.

Atrankų skyrius siekia ne tik atrinkti geriausius pretendentus tapti SOP kariais, bet ir tarp kandidatų rasti turinčius specifinius gebėjimus, būtinus vykdant specialiąsias operacijas.

Kovinės paramos dalyje sutelkti neįkainuojamą patirtį sukaupę specifiniai pajėgumai, gyvybiškai svarbūs remiant ar vykdant atskiras kovines užduotis.

Įgytos patirties ir inovacijų grupė analizuoja Lietuvos ir kitų valstybių SOP patirtis, seka naujausias tendencijas, ieško inovatyvių problemų sprendimų būdų bei teikia atitinkamus pasiūlymus SOP vadovybei. Pastarosios tikslas yra MKPC sutelkti intelektines, mokymo ir analizės kompetencijas bei pasiekti, kad tiek atrankos, tiek įvairių kursų bei užsiėmimų kontekste patirtimi dalintųsi geriausi savo sričių specialistai iš visų SOP vienetų. Taip siekiama ne tik atliepti naujausioms karybos tendencijoms, bet ir generuoti originalias autentiškas idėjas ieškant nestandartinių sprendimų. 

Paįvairinant būsimų ir esamų SOP karių mokymo procesą, į MKPC kviečiami pranešėjai bei klausytojai iš kitų valstybinių bei Krašto apsaugos sistemos institucijų, rengiamos diskusijos ir mokymai tikslinio bendravimo, psichologinių operacijų, rezistencijos, lyderystės bei kitomis karinėmis-akademinėmis temomis. MKPC atstovai aktyviai dalyvauja įvairiuose hakatonuose, bendrauja su daugelio sričių mokslininkais, įrangos bei spec. ekipuotės kūrėjais.

„Centras Specialiųjų operacijų pajėgose išsiskiria ne tik keliamomis užduotimis karinio mokymo, išmoktų pamokų ir kovinės paramos srityse. Jis pasižymi personalu, kuris geba ne tik perteikti savo patirtį, bet ir sutelkia, koordinuoja visų SOP vienetų karių kompetencijų, žinių ir įgūdžių perdavimą naujajai SOP karių kartai,“ – teigia MKPC viršininkas.

Paklaustas apie savo tarnybos MKPC patirtį, vienas iš karių pažymėjo, jog ypač svarbu nesilaikyti nuostatos „neišradinėti dviračio“.

„Mes kuriame savo „dviratį“, kuris būtų pats efektyviausias, atsižvelgiant į konkretaus meto kontekstą, turimas patirtis, sąjungininkų palaikymą, ir, žinoma, į turimus resursus. MKPC tai vieta, kur sudarytos palankios sąlygos pasireikšti geriausioms SOP iniciatyvoms,“ – kalbėjo karys.

SOP informacija ir nuotraukos.