Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Patirties mainai: JAV „Jūrų ruoniai“ Lietuvoje

Patirties mainai: JAV „Jūrų ruoniai“ Lietuvoje

Lietuvos ir JAV specialiųjų operacijų pajėgos jau ne vienerius metus bendradarbiauja pratybose ir misijose. Birželį Klaipėdoje vykusių mokymų „JCET 2009" pagrindinis akcentas buvo specialiosios operacijos vandens telkiniuose.

 

Platus operacijų spektras

Mokymų programa „JCET" (angl. Joint Combined Exchange Training) JAV buvo sukurta siekiant suteikti galimybes Amerikos specialiųjų operacijų pajėgų atstovams treniruotis šalyse, kuriose gali tekti veikti, ir bendradarbiauti su priimančiųjų šalių specialiųjų operacijų kariais. Tokios pratybos nuo 1970 m. vyksta įvairiose valstybėse.


Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgos ryšius su kolegomis iš JAV užmezgė maždaug prieš dešimtmetį, bendradarbiavimas vyko ir mokymuose, ir misijose Afganistane. Amerikiečiai Lietuvoje bendrose specialiųjų operacijų pratybose dalyvauja beveik kasmet.


Šiemet „JCET" mokymuose Klaipėdoje kartu su SOP žaliukais ir koviniais narais dalyvavo garsiojo JAV karo laivyno specialiųjų operacijų padalinio „Jūrų ruoniai" (angl. The Navy SEALs) atstovai. „Jūrų ruoniai" specializuojasi veikti įvairiuose vandens telkiniuose ir pakrantėse, jų užduočių diapazonas apima tiesioginius veiksmus, specialiąją žvalgybą, draugiškų užsienio šalių kariuomenių mokymus, netradicinius karybos metodus, kontrteroristines operacijas. Jūrų ruoniai dalyvavo didžiausiuose pastarojo meto kariniuose konfliktuose Vietname, Irake, 2002 m. Afganistane dalyvavo garsiojoje operacijoje „Anakonda" ir iki šiol veikia šioje šalyje.


„Tai nėra mokymo misija. Šių pratybų pagrindas yra keitimasis patirtimi, įgyta tarptautinėse operacijose ir pratybose, bendrų veiksmų bei taktikos šlifavimas. Nors veiklos procedūros yra standartinės, bet skiriasi detalės, smulkmenos, kurias ir bandome išsiaiškinti per šias pratybas. Žinoma, JAV yra didelė ir turtinga šalis, mūsų turima įranga kiek skiriasi, bet svarbiausia yra žmonių paruošimas, motyvacija ir ryžtas, o to mums tikrai nestinga", - apie bendras pratybas Lietuvoje pasakojo vienas pratybų vadovų, SOP Ypatingosios paskirties tarnybos žaliukas.
Per mokymus Klaipėdoje SOP kariai ir svečiai iš JAV tobulino kovinius įgūdžius, atliko plataus spektro specialiąsias operacijas tiek sausumoje, tiek vandenyje (vyko šaudymo, nardymo, greitojo nusileidimo virve, įkaitų išvadavimo, laivo abordažo ir kitos pratybos). Daugiausia dėmesio buvo skirta sudėtingoms specialiosioms operacijoms vandens telkiniuose.

 

Kelto šturmas

Bene svarbiausia ir sudėtingiausia Lietuvos ir JAV specialiųjų operacijų pajėgų mokomoji operacija vyko Klaipėdos uosto akvatorijoje, kariai atviroje jūroje atliko mokomuosius veiksmus laivo užgrobimo atveju. Pagal su AB „DFDS LISCO" suderintą scenarijų, kariai atliko mokomąsias intervencijos operacijas atviroje jūroje iš Švedijos į Klaipėdą plaukiančiame kelte. Kelto įgula ir keleiviai apie šiuos veiksmus buvo informuoti iš anksto ir turėjo unikalią galimybę stebėti, kaip vyksta abordažas.


Laivo užėmimas yra operacija, kurią turi išmanyti visos specialiosios pajėgos, dirbančios vandenyje. Lietuvos kariuomenės SOP kariai ne pirmus metus treniruojasi vykdyti tokio pobūdžio operacijas tiek Lietuvos teritoriniuose vandenyse, tiek užsienyje drauge su sąjungininkų specialiosiomis pajėgomis. Mokymai Klaipėdoje vyko siekiant geriau išmokti sulaikyti teroristų užgrobtus laivus, išvaduoti laivų komandas ir keleivius ar perimti nelegaliai gabenamus krovinius.


Pirmasis veiksmas, kurio tokiais atvejais imasi specialiųjų pajėgų kariai, yra žvalgyba ir stebėjimas. Stebėtojai stebi denį, jame judančius žmones ir išsiaiškina kiek įmanoma daugiau apie laivą, jo sandarą, patalpas, sargybinius, įkaitus.


Po žvalgybos ir pasirengimo, jei nepavyksta derybos su laivo užgrobėjais, pradedama aktyvioji fazė, kuri turi vykti maksimaliai greitai ir tyliai. Dažniausiai laivas atakuojamas iš kelių vietų: iš vandens lipa narai, iš greitaeigių katerių puola kovinės šturmo grupės, iš sraigtasparnių užtikrinama ugnies parama iš oro. Šiuo atveju KOP sraigtasparnis atskraidino ir papildomą grupę karių, kurie į laivo denį nusileido virve.


Dažniausiai Lietuvos SOP kariai atlikti abordažą treniruojasi su karo laivais, o treniruotės su didelių gabaritų keltu vyko antrą kartą. Anot YPT atstovo, būtent aukšti kelto bortai, siekiantys apie 9 metrus, ir buvo didžiausias iššūkis. Tuo tarpu sraigtasparnio įgulai kaboti virš didžiulio laivo, kol virve leidžiasi šturmo grupė, kur kas paprasčiau negu virš mažesnių karo laivų.


Tris savaites trukę bendri mokymai baigėsi kompleksinėmis pratyboms Kairių poligone. „Pratybos parodė, kad Lietuvos kariuomenės SOP yra pasirengusios sėkmingai vykdyti operacijas vandens telkiniuose tiek savarankiškai, tiek veikdamos kartu su koalicijos partneriais Lietuvoje ar už jos ribų. Tolesnis bendradarbiavimas su užsienio kariuomenių specialiosiomis pajėgomis leis mūsų pajėgoms eiti koja kojon su didžiulę patirtį turinčiais partneriais," - JCET pratyboms pasibaigus sakė LK SOP vadovybė.

 

Straipsnis iš naujausio „Kario" žurnalo numerio.


Autorė: Ilona Skujaitė


Dovilės Čižaitės ir SOP archyvo nuotr.