Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Šalies sieną kariai saugo tarptautinėse operacijose patikrintais bepiločiais orlaiviais

Šalies sieną kariai saugo tarptautinėse operacijose patikrintais bepiločiais orlaiviais
Nuo lapkričio pradžios aktyvavus papildomus Lietuvos kariuomenės pajėgumus šalies sienos apsaugai, prie jų prisijungė taikos meto užduotis vykdantys pėstininkų ir karinių specialistų padaliniai. Vieni iš jų – nuotoliniu būdu valdomais orlaiviais dirbantys Karinių oro pajėgų kariai. Lietuvos kariuomenė naudoja skirtingu tipų nuotoliniu būdu valdomus orlaivius, šalies pasienyje užduotys atliekamos JAV gaminamais žvalgybiniais dronais „Scan Eagle“.
 
„Scan Eagle“ orlaiviai Lietuvos kariuomenėje naudojami nuo 2013 m., pirmieji savarankiški skrydžiai šiais bepiločiais orlaiviais buvo atlikti tarptautinėse misijose. Žvalgyba bepiločiais orlaiviais palengvindavo vadovavimą mūšio metu, taip pat padėdavo operacijas planuojantiems kariams sekti situaciją ir realiu laiku gauti gyvybiškai svarbią informaciją iš konkretaus rajono ar objekto. Taip pat nuotoliniu būdu valdomi orlaiviai sumažindavo gyvosios jėgos praradimus iki nulio, suteikdavo galimybę gauti informaciją nerizikuojant karių gyvybėmis. Šios galimybės praverčia ir saugant šalies sieną, kur šie orlaiviai leidžia itin nedideliais resursais iki minimumo sumažinti sunkiau matomų sienos ruožų pažeidžiamumą.
 
Nuotoliniu būdu valdomų orlaivių grandies kariai nuolat dalyvauja mokymuose, kur lavinamasi ne tik atlikti sudėtingą bepiločio valdymo procesą, bet ir suprasti oro erdvės struktūrą, žinoti oro teisę ir vertinti tiek gamtines, tiek ir žmogaus sukurtas kliūtis bei sugebėti dalyvauti bendrame oro eisme su kitais jo dalyviais.
 
Pastarąjį dešimtmetį nuotoliniu būdu valdomų orlaivių naudojamas Lietuvos kariuomenėje stipriai išaugo – šiandien jų naudojimas nebėra naujiena nei Lietuvos teritorijoje vykdomuose mokymuose, nei misijų ar valstybei svarbių užduočių vykdymo rajonuose. Atskirų Lietuvos kariuomenės pajėgų rūšių kariai nuolat treniruojasi sąveikauti su nuolat augančiais bepiločių orlaivių pajėgumais ir naudotis jų teikiamais privalumais mūšio lauke.
 
LK KOP nuotraukos