Gruodžio 14 d. Ruklos įgulos ramovėje vyko 2-ųjų Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centro (Mokymo centras) įkūrimo metinių paminėjimas. Renginyje dalyvavo Ruklos įgulos padalinių vadovybė ir Mokymo centro kariai ir darbuotojai.
Renginys prasidėjo pranešimu apie Mokymo centro įkūrimą. Apžvelgta Mokymo centro istorija: įkūrimo būtinybė, pirminė įkūrimo vizija, projekto pradžia, rengimas ir įgyvendinimas, taip pat apžvelgta Mokymo centro veikla ir jos rezultatai.
Mokymo centro kolektyvą sveikino ir gero karinio rengimo organizavimo ateityje linkėjo renginio svečiai, pabrėždami, kad Mokymo centro įkūrimas ir jo šiandienos pasiekti rezultatai yra labai svarbūs Lietuvos kariuomenės, o ypač Sausumos pajėgų karinio rengimo srityje.
Renginio metu buvo apdovanotas į atsargą išeinantis Žvalgybos kursų ekspertas štabo seržantas Antanas Baranauskas, kuriam buvo įteiktas Lietuvos kariuomenės pajėgų medalis už pasižymėjimą ir atminimo dovana nuo Mokymo centro kolektyvo.
Mokymo centro viršininkas pulkininkas leitenantas Aleksiejaus Gaiževskis dėkojo Mokymo centro kolektyvui už atliktus darbus ir įgyvendintus tikslus, kalbėdamas pabrėžė, kad tik darnaus kolektyvo darbu galima pasiekti gerų rezultatų.
Mokymo centras savo veiklą pradėjo 2010 m. gruodžio 14 d. Sausumos pajėgų vadovybės sudėtyje. Pagrindiniai padaliniai, kurių pagrindu buvo sukurtas Mokymo centras, buvo Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko: Karo inžinerijos mokykla, Žvalgų mokykla, bei M 113 šarvuočių vairuotojų rengimo centras. Sujungus šias karinio mokymo įstaigas ir jų vedamus kursus, buvo sudarytos sąlygos efektyviau ir sistemingiau organizuoti Lietuvos kariuomenės profesionalų karinį mokymą ir žinių atnaujinimą bei lanksčiau panaudoti resursus karių mokymui.
Mokymo centras įsteigtas siekiant efektyviai rengti Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgoms reikalingus specialistus ir vadus. Nuo pat Mokymo centro įkūrimo dienos specialistų ir kolektyvinis rengimas vyksta pagal daugiau kaip 60 skirtingų kursų programų. Mokymo centre organizuojami kursai skirti ne tik Sausumos pajėgų kariams, bet kariams iš kitų Lietuvos kariuomenės pajėgų ir padalinių bei pareigūnams iš vidaus saugumo sistemos institucijų.
Atskiru Sausumos pajėgų vienetu Mokymo centras tapo 2011 m. liepos 1 d. įsigaliojus krašto apsaugos ministro įsakymui dėl Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centro įsteigimo. Juozo Lukšos vardas Mokymo centrui parinktas atsižvelgiant į Lietuvos kariuomenėje susiformavusias vardų kariniams vienetams suteikimo tradicijas, pagal kurias karinėms mokymo įstaigoms yra suteikiami karo ir pokario laikotarpių aktyvių pasipriešinimo Lietuvos okupacijai dalyvių vardai.
Šiandien Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centras turi ne tik savo registracijos liudijimą, dokumentų formas, antspaudą ir nuostatus, bet savo skiriamąjį ženklą, šūkį bei žygio dainą. Ateityje planuojama, kad Mokymo centras turės ir savo, kaip atskiro karinio padalinio vėliavą.
Pagrindiniai Mokymo centrui keliami uždaviniai - organizuoti ir vykdyti Sausumos pajėgų karių karinį mokymą, karinių vienetų kovinį rengimą ir užtikrinti karinę ekspertizę manevro, karo inžinerijos, žvalgybos ir paramos ugnimi srityse. Mokymo centro organizuojamų kursų metu kariams suteikiamos teorinės žinios, formuojami ir tobulinami praktiniai įgūdžiai, reikalingi jų pareigoms vykdyti nuolatinėse tarnybos vietose ir tarptautinių operacijų rajonuose.
Organizuojamų kursų teorinės pratybos vedamos klausytojų rengimui skirtose mokymo ir specializuotose klasėse, o praktinės pratybos vedamos mokymui skirtuose mokymo laukuose ir Gaižiūnų, Kazlų Rūdos ir Pabradės poligonuose.
Mokymo centre organizuojamuose kursuose mokymo dalykus veda ne tik Mokymo centro ekspertai ir instruktoriai, bet ir kitų padalinių kariai - neetatiniai instruktoriai, išmanantys kursuose dėstomus mokymo dalykus ir turintys praktinės patirties savo padaliniuose bei tarptautinėse operacijose. Neetatiniai instruktoriai iš kitų padalinių kviečiami į Mokymo centrą kaip savo srities specialistai, gerai išmanantys kursuose dėstomus mokymo dalykus ir profesionaliai perteikiantys savo žinias bei patirtį kursuose dalyvaujantiems kariams. Neetatiniais instruktoriais kviečiami ne tik Lietuvos kariuomenės padalinių kariai, bet ir tarnybų prie Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai. Ši bendradarbiavimo veikla svarbi ne tik rengiant karius, bet ir stiprinant kariuomenės bendradarbiavimą su kitomis institucijomis.
Apie mokymo centro įkūrimo ir įsteigimo efektyvumą liudija Mokymo centro veiklos rezultatai. Nuo savo veiklos pradžios Mokymo centras organizavo daugiau nei 200 kursų, kuriuos baigė daugiau nei 3500 karių. Ateityje ir toliau numatoma Mokymo centre organizuoti Lietuvos kariuomenės kariams reikalingus kursus ir tobulinti daugumos esamų kursų mokymo programas atsižvelgiant į reikiamą karinio rengimo poreikį.
Tekstas vyr. ltn. Dariaus Aukštakalnio