Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Vilniuje pergalės eisena bus minimos Oršos mūšio 511-osios metinės

Vilniuje pergalės eisena bus minimos Oršos mūšio 511-osios metinės

Rugsėjo 8 d. Lietuvos kariuomenė minės 511-ąsias pergalės Oršos mūšyje metines, kai Lietuvos kariuomenė kartu su sąjungininkais sutriuškino Maskvos Didžiąją Kunigaikštystę. Vilniaus miesto gyventojai ir svečiai nuo 16.30 val. galės stebėti Lietuvos kariuomenės organizuojamą Garbės sargybos kuopos karių, Lietuvos kariuomenės eiseną nuo Aušros vartų iki Valdovų rūmų, kuri simboliškai atkartos istorinę Oršos mūšio laimėtojo Lietuvos didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio triumfo eiseną. Lietuvos kariuomenės orkestras minėjimo proga atliks muzikinę programą Rotušės ir Katedros aikštėse, o Garbės sargybos kuopos kariai virš Valdovų rūmų iškels Lietuvos istorinę vėliavą.

Minint šios pergalės metines, Lietuvos kariuomenė Vilniaus rotušėje kariams organizuoja tarptautinę konferenciją, skirtą įvertinti šiuo metu Ukrainoje vykstančio karo pamokas.

1514 m. Maskvos kariuomenė surengė didelį žygį į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir užėmė Smolenską. Priešo pajėgoms, atsivėrė kelias į Lietuvos sostinę, tai privertė skubiai sutelkti visas turimas jėgas šalies gynybai nuo gresiančios katastrofos. Pasiekta Lietuvos kariuomenės ir jos sąjungininkų pergalė Oršos mūšyje yra reikšminga pasaulinėje karo meno istorijoje, nes šio mūšio metu lietuviai sutriuškino žymiai gausesnes maskvėnų pajėgas, panaudodami apgaulingą manevravimą, artilerijos pasalą (vienas pirmųjų žinomų atvejų pasaulio istorijoje), kompleksišką persikėlimą per vandens kliūtį (keliose vietose vienu metu), naudojant pontoninius tiltus.

Pasak istorinių šaltinių, pažymint 1514 m. rugsėjo 8 d. įvykusį Oršos mūšį, Vilniuje buvo surengtos triumfo eitynės, per kurias gyventojams demonstruoti belaisviai ir trofėjai, ginklai, auksas, o paimtos priešo vėliavos pakabintos Vilniaus katedroje.

LK archyvinė nuotr.