Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Priverstinio parašiuto skleidimo šuolių kurso klausytojai pagerbė Juozo Lukšos-Daumanto atminimą

Priverstinio parašiuto skleidimo šuolių kurso klausytojai pagerbė Juozo Lukšos-Daumanto atminimą

Birželio pradžioje baigėsi Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokyklos (LKM) organizuotas Priverstinio parašiuto skleidimo šuolių kursas, kuriame dalyvavo Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centro kariai. Paskutinę dieną kurso klausytojai drauge su Sausumos pajėgų vadu brigados generolu Raimundu Vaikšnoru atliko išskirtinį šuolį – desantavosi į Degimų kautynių mūšio lauką (Prienų r.), tuo pagerbdami žymaus Lietuvos partizano Juozo Lukšos-Daumanto atminimą.

Pasak LKM Parašiutinio rengimo centro viršininko majoro Audriaus Miečiaus, svarbiausias šio kurso tikslas – parengti Lietuvos kariuomenei karius, gebančius atlikti grupėje Priverstinio parašiuto skleidimo šuolius su ekipuote pagal NATO standartus. Tinkamai parengti ir kasmet kvalifikaciją tobulinantys kariai yra visuomet pasiruošę kartu su sąjungininkų kariais atlikti karinę desantavimo užduotį – Priverstinio parašiuto skleidimo šuolį į užduoties ar pratybų rajoną. 

Savaitę trukusį kursą kariai pradėjo nuo teorinės dalies: susipažino su judėjimo aerodrome ir saugaus elgesio taisyklėmis, nagrinėjo Lietuvos kariuomenėje naudojamus desantinius parašiutus ir įrangą, analizavo ypatingus nusileidimo būdus, veiksmus orlaivyje pagal signalus ir komandas. Parengiamųjų treniruočių metu klausytojai išmoko taisyklingai iššokti iš lėktuvo ir saugiai nusileisti su visa žygio ekipuote bei skyriaus ginklais, greitai susipakuoti daiktus, surinkti parašiutą, pasitraukti iš nusileidimo zonos ir toliau vykdyti užduotį. Po teorinės dalies ir parengiamųjų treniruočių kursantai su jauduliu laukė keturių šuolių parašiutu Pociūnų aerodrome ir penktojo – proginio – Juozo Lukšos-Daumanto 100-osioms gimimo ir 70-osioms žūties metinėms paminėti.

Paprašytas pasidalyti savo emocijomis klausytojas vyr. ltn. Povilas Verbyla prisipažino, jog kone daugiausia fizinių jėgų pareikalavo paskutinis šuolis su kuprinėmis, o psichologiškai sunkiausia akimirka buvusi išgirdus instruktorių komandą: „Bortas stoja, ruoškitės!“ Kario teigimu, proginis šuolis yra graži iniciatyva, skirta pagerbti ne tik Juozą Lukšą-Domantą, bet ir jo bendražygius bei visus partizanus. Šia prasminga iniciatyva džiaugėsi ir kitas kurso klausytojas vrš. Ernestas Kuckailis: „Man partizanų kovos yra svarbios dar ir dėl to, kad jose dalyvavo mano senelis, be to, pats skiriu nemažą laisvalaikio dalį partizanų kovų tyrinėjimams. Be abejonės, Juozas Lukša yra išskirtinė asmenybė, pasiaukojimo ir ištikimybės priesaikai pavyzdys“. Klausytojas sakė dar gyvenantis tomis emocijomis, kai nusileidus ties Klebiškio mišku, netoli vietos, kur kūrėsi ir augo „Geležinio Vilko“ rinktinė, jį apėmė nepaprastas pasididžiavimo jausmas dalyvaujant tokiame atminimo renginyje.

„Juozo Lukšos pasiaukojimas ir meilė tėvynei įkvepia. Labai džiaugiuosi, kad man teko garbė atkartoti šio partizano šuolį ir nešioti Juozo Lukšos mokymo centro emblemą“, – jaudulio neslėpė vyr. srž. Inga Daunoravičienė.

Proginio šuolio metu po besileidžiančiu apvaliu desantiniu parašiuto kupolu pirmą kartą suplevėsavo didelė (2,5 x 4,5 m) istorinė Lietuvos vėliava.

Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokyklos informacija ir nuotraukos